Søg: 
 
 
 
Information
 
 
Fortrolighed
Firma profil
Fragt og levering
Kontakt os
Betingelser & Vilkår
Oversigt
Nyhedsbrev
 
 
 
 
 
 
 

Avnbøg, Carpinus, str. 60-100 cm. v. min. 25 stk.

Produkt 12/121
 
Avnbøg. Særdeles hårdfør. Til hæk, og læplantninger, men også som enkeltstående træ, til vildtplantning og i skovbryn.
Klik for større billede
12,25
Lager
Antal
Ønskeseddel

Carpinus betulus. Avnbøg.

Velegnet til hæk, skovbryn, indblanding i læhegn, til vildtplantning og som solitærtræ, hvor den kan blive et op til 25 meter højt træ.

Avnbøg er meget skyggetålende. Den stiller ikke store krav til jordbunden, men trives dog bedst på den bedre jord. Avnbøg tåler også vind.

Blomstrer ved eller lige efter løvspring i maj. Unge planter og ned hængende grene gnaves gerne af hjortevildt og harer. Nedfaldne tørre frø ædes om vinteren af fugle.

Tåler kraftig beskæring, klipning og nedbidning. Avnbøg vokser naturligt i den sydlige del af landet og bør fortrinsvis anvendes i disse områder.

 [Avnbøg 1/2] 
Læs el. skriv anmeldelser: 0
 Skriv anmeldelse
Udskriv produktark

Fortrolighed | Firma profil | Fragt og levering | Kontakt os | Betingelser & Vilkår | Oversigt |

Indhold Copyright © www.gartneri.dk
OpenBizBox System Copyright © Webshop Team Golden Planet